zadanie
História Internetu
Na počiatku Internetu stál projekt ARPAnet v USA. Arpanet bol projekt prepojovania paketov v sieti počítačov. V 1969 pripojili k sieti v Los Angeles ešte tri ďalšie siete. V roku 1971 mal Arpanet už okolo 19 uzlov s tridsiatimi univerzitnými sieťami, ktoré financovala ARPA. Internet musel prekonať počiatočné problémy. Prvý kód TCP bol napísaný Richardom Karpom, ktorý bol potom v decembri 1974 upravený Yogen Dalal. Prvá špecifikácia protokolu TCP bola publikovaná ako Internet Experiment Note v decembri 1974. V 1981 firma 3COM prišla s TCP/IP produktom, ktorý funguje na Ethernet-e. Postupne sa pripájali ďalšie lokálne siete. ARPAnet zostával pod pevným riadením do roku 1983, keď sa jeho vojenský segment oddelil a vytvoril samostatnú vojenskú sieť MILNET. V roku 1994 vstúpila do hry Národná vedecká nadácia USA (NSF – National Science Foundation) prostredníctvom svojho úradu pre pokročilé vedecké výpočty, ktorý inicioval vývoj siete NSFNET.
V roku 1989
Bola napísaná prvá kapitola webu. V švajčiarskom výskumnom stredisku CERN v Ženeve, ktoré bolo ako jedno z mála pripojené k vtedy rodiacemu sa internetu, definoval Tim Berners-Lee hypertextový systém pre CERN – dnes sa dá povedať, že išlo o prvý intranet na svete. O rok neskôr napísal Tim Barners-Lee prvý program na tvorbu primitívnych hypertextových stránok a stal sa nesmrteľným druhý krát, keď pre systém bežiaci na jedinom počítači navrhol názov „World Wide Web“.
Základné pojmy
TCP / IP - Transmission Control Protocol / Internet Protocol – súbor sieťových protokolov, ktoré tvoria materskú reč všetkých počítačov pripojených do Internetu.
- zabezpečuje prenos medzi jednotlivými uzlami v Internete
Je plnohodnotným pripojením systému alebo lokálnej siete do Internetu, kde koncoví účastníci nadväzujú zo svojho systému priame internetovské spojenia na báze protokolov TCP/IP a majú možnosť plne využívať všetky služby Internetu.
Pripojenie na Internet, poskytovateľ služieb
Na internet sa môžeme pripojiť pomocou telefonickej linky dial-up a ISDN, bezdrôtové spojenie mikrovlné a satelitné pripojene a pevné pripojenie káblom – pevná linka. Každý užívateľ sa pripája na svojho providera, poskytovateľa siete. Prenosová rýchlosť závisí od hardwaru a od pripojenia. Poskytovateľ služieb dodáva pripojenie na internet spolu aj s e-mailovým kontom užívateľa internetu.